Кошик
134 відгуків

Ельтігєн

+380 (68) 233-99-11

Огляд куль Haendler & Natermann

Огляд куль Haendler & Natermann

 

 

Haendler & Natermann-Огляд куль для пневматичної зброї

В одному саксонському містечку, в 1845 році - Ханн-Мюнден, майстер Карл Георг Серпень Натерманн відкриває мануфактуру з виробництва свинцевих листів і свинцевої фольги. Трохи пізніше асортимент був розширений дробом, свинцевими пломбами і будівельними схилами.

Так почалася історія компанії H&N.

З плином часу було освоєно виробництво куль для стрілецької зброї, а в 1950 році для пневматичної.

 

Сьогоднішній асортимент куль для пневматичної зброї фірми H&N становить 24 види різних варіантів: для спортивної стрільби на короткі дистанції, спортивної на далекі і наддалекі дистанції, розважальної і тренувальної стрілянини, «филдтаргет», регулювання чисельності польових шкідників (щури, сойки, ворони тощо).

 

Практично кожен тип куль проводиться в трьох найбільш поширених для пневматичної зброї калібрах — 4,5; 5,5; 6,3 мм

Інженери H&N, будучи професіоналами в різних сферах використання пневматичної зброї і йдучи в ногу з часом, постійно розробляють нові та вдосконалюють старі моделі куль. Підтвердженням високого класу продукції цієї компанії служить той факт, що дві третини всіх олімпійських медалей за спортивній стрільбі з пневматики завойовується з використанням, саме куль Haendler & Natermann.

 

Наш тест

У цій статті ми не будемо розглядати весь асортимент пневматичних куль H&N, оскільки з деякими хітами, як, наприклад, Baracuda (важка куля для стрільби на далекі дистанції) знайомі практично всі любителі пневматичної зброї. Ми розглянемо та протестуємо найсвіжіші новинки продукції H&N, порівняємо їх з вже відомими моделями і спробуємо дати які-небудь рекомендації по вибору та використанню.

 

Відстріл проводився в умовах закритого тіра, з положення сидячи з упору.

Тестове зброю — рушниці BSA Sportsman HV з прицілом BSA Stealth Tactical Range 4-16х44 IR Mil Dot і BSA Ultra Multishot з прицілом BSA 3-12x40 AO. Купчастість в серіях вимірювалася по краях пробоїн.

Тест не претендує на якусь абсолютну достовірність, і автор цієї статті розуміє, що одна і та ж куля, випущена з різних гвинтівок, може полетіти абсолютно по-різному і з результатом від посереднього до чудового.

Але, тим не менш, результати відстрілу можуть сприяти подальшому зваженого вибору кулі під конкретні завдання конкретного стрілка, а також допоможуть отримати інформацію про точне призначення деяких типів куль для пневматичної зброї.

Отже, поїхали!

 

Econ

Нова легка куля, створена для розважальної і тренувальної стрілянини на коротких дистанціях. У цьому випадку дуже важливим фактором є вартість боєприпасів, оскільки, розважаючись на повну котушку, за один раз можна выстрелять не одну банку куль.

Спеціально для таких цілей була випущена спрощена модель кулі середньої ваги, матчевій форми, що має плоску головну частину для кращої перфорації отворів в паперових мішенях. Виробник заявив масу кулі як 0,48 м, що практично підтвердилося. Заміривши десяток куль на електронних вагах, ми отримали середню масу — 0,49 р. Незважаючи на низьку ціну і позиціонування виробником цієї кулі як економ-варіант, які потрапили на тест кулі виглядали дуже акуратними, рівними, без облоя і вибракування.

Відстріл на дистанції 25 м з рушниці BSA Ultra Multishot (16 Дж) показав купчастість 32 мм, у той же час гвинтівка BSA Sportsman HV (26 Дж) продемонструвала цієї ж кулею купчастість в 54 мм на тій же дистанції. Неважко помітити, що зі зростанням швидкості і потужності зброї купчастість погіршується. Відстріл в блок балістичного пластиліну з 25 м з гвинтівки Sportsman HV (швидкість на виході зі ствола 327 м/с) показав малу схильність до деформації у кулі, яка пробила 5 см пластиліну, залишивши за собою прямий воронкоподібний рановий канал з характерним збільшеним вхідним отвором.

 

Field Target Trophy

В цілому про цю пулі склалися позитивні враження як про досить якісному, хоч і недорогий продукт. Зрозуміло, що високої точності на дальніх дистанціях від неї чекати безглуздо, але її можна сміливо рекомендувати для використання в гвинтівках невеликої потужності з початковими швидкостями від 150 до 250 м/с, а також в пневматичних пістолетів для розважальної стрільби на дистанцію до 25 м.

Це досить відома і перевірена куля,призначена для змагань з филдтаргет — імітують полювання на відкритому повітрі з пневматичної зброї по металевим падаючим мішенях. Цей вид спорту зародився у 1980-х в Британії, де широко практикується відстріл польових шкідників (ворон, щурів, кроликів) з пневматичної зброї. Сьогодні филдтаргет знайшов величезну популярність у світі. Шанувальників цього виду спорту з кожним днем стає все більше.

Field Target Trophy — середня по масі куля зі сферичною головною частиною. Вона призначена для настильній стрільби на середні дистанції з високою щільністю. Ці

кулі випускаються в трьох варіантах діаметра головної частини — 4,50; 4,51; 4,52 мм, що дозволяє стрілку індивідуально підібрати кулю під свою гвинтівку для досягнення найкращих результатів. Заявлена виробником маса кулі — 0,56 м,що практично відповідає дійсності — завмер десяти куль, вибраних навмання, показав середній вага 0,57 р. Відстріл на купчастість в умовах тіра кулею калібру 4,50 мм з рушниці BSA Sportsman HV (26 Дж) показав такі результати: на 25 м, розмір групи з 10 пострілів склав 15 мм з одним відривом,на 50 м розкид куль склав вже 58 мм

Повторюся: відстріл проводився кулями калібру 4,50 мм,але виробник пропонує цю кулю ще в двох калібрах -4,51 мм і 4,52 мм, що дозволяє підібрати її під свою гвинтівку для досягнення оптимальних результатів.

Відстріл в балістичний пластилін також походив з гвинтівки Sportsman HV(швидкість на виході зі ствола -316 м/с) на дистанції 25 м. Пробивши 95 мм пластиліну і залишивши практично прямий рановий канал, куля Field Target Trophy майже не деформувалася. Ця куля підходить для стрільби з досить широкого діапазону пневматичних гвинтівок з початковими швидкостями від 150 м/с і вище. Оптимальна для гвинтівок зі швидкістю 250-270 м/с. Куля далеко не нова, але в тест вона потрапила для порівняння з деякими іншими аналогами — наприклад, Field Target Trophy Green.

Field Target Trophy Green

Одна з модифікацій кулі Field Target Trophy, виконана без застосування свинцю.

Легка надзвукова куля з настильною траєкторією польоту для стрільби на середні дистанції. Куля зроблена з олов'яного сплаву, тому не освинцовывает канал ствола. Відмова від свинцю позитивно позначається на екології і збереження навколишнього середовища. Якщо ви выстреливаете одну банку куль на рік, це не так важливо, але якщо ви спустошуєте по кілька банок куль за вихідні і при цьому серйозно турбуються про довкілля, то, можливо, вам варто спробувати ці кулі.

Заявлений виробником вага — 0,37 р. Той же результат ми отримали, зваживши десять навмання вибраних куль. Відстріл на купчастість з рушниці BSA Sportsman HV показав такі результати: на 25 м купчастість склала 14 мм з десяти пострілів, виключаючи три відриву. На 50 м купчастість склала 37 мм з десяти пострілів.Відстріл з

гвинтівка BSA Ultra Multishot (16 Дж) показав купчастість в 26 мм на 25 м з п'яти пострілів і 51 мм на 50 м з п'яти пострілів.

Відстріл в блок балістичного пластиліну з 25 м з гвинтівки Sportsman HV (швидкість на виході зі ствола 357 м/с) показав прямий, злегка конусоподібний, рановий канал довжиною 63 мм Куля деформувалася ще менше, ніж її свинцевий аналог, оскільки олов'яний сплав, з якого вона зроблена, володіє більшою твердістю, ніж звичайний свинець. Менша довжина ранового каналу на відміну від свинцевої Field Target Trophy пов'язана з тим, що більш легка куля Green швидше втрачає швидкість і енергію. Ґрунтуючись на результатах відстрілу, можна зробити висновок, що навіть така легка куля, як Field Target Trophy Green, годиться для кучной і настильній стрільби з потужною пневматики, а завдяки малій масі ця куля може бути використана навіть самої слабкої пневматиці.

Однак необхідно зауважити, що ці висновки стосуються до пневматичної зброї з попередньою накачуванням (PCP). Я б не рекомендував використовувати цю кулю напружинно-поршневих гвинтівка магнум-класу зі швидкістю більше 300 м/с.

З-за малої ваги ця куля практично не чинить опору при русі в стовбурі, внаслідок чого відбувається сильний удар поршня об передню стінку пневмоциліндра, що призводить до передчасного зносу

 

Крім моделі Green, в лінійці FTT є також модель Power — свинцева куля середньої ваги зі спеціальним мідним покриттям.

Вона не потрапила в наш тест, але далі ми будемо тестувати її аналог — більш важку омедненную кулю Baracuda Power.

 

Copper Spitzkugel

Середня по вазі гостроноса куля підходить для розважальної стрільби. Всупереч поширеній думці, гостроносі кулі значно поступаються у точності кулям зі сферичною головною частиною. Таке відбувається через далеко не найвдалішою аеродинамічної форми головної частини, а також технічні труднощі у виконанні точних і однакових розмірів куль такої форми при великосерійному виробництві. Варто носика кулі піти в сторону на мікрон — і ця куля полетить вже не так, як перед ыдущая.

Дана модель кулі має мідне покриття, що робить її на 20% твердіше, ніж звичайної свинцевої кулі. Це сприяє меншій деформації пу-метою і поліпшеним пробивною дією. Заявлена — маса 0,49 г, а середня вага, отриманий в результаті виміру 10 куль, вийшов трохи менше — 0,46 р.

Спроба відстріляти на купчастість на дистанції 25 м з гвинтівки Sportsman HV не дала якихось цікавих результатів — розкид десяти куль склав понад 130 мм. Однак відстріл тієї ж кулі на дистанції 25 м з гвинтівки Ultra Multishot (16 Дж) дав купчастість в 16 мм. Спробу відстріляти цю кулю з рушниці Ultra Multishot на 50 м навряд чи можна назвати успішною, так як попадання були розкидані по аркушу А4.

Відстріл в балістичний пластилін з гвинтівки Sportsman HV (швидкість на виході зі ствола становила 325 м/с) на дистанції 25 м показав прямий конусоо подібне рановий канал глибиною 54 мм з деякою деформацією кулі. Сказати по правді, від цієї кулі очікувалося сильне пробивна дія — але, на жаль, невелика маса не сприяє довгому збереженню швидкості та енергії.

Як резюме можна сказати, що куля підходить для розважальної стрільби, насамперед плинкинга, з пневматичних гвинтівок з початковими швидкостями від 150 до 300 м/с і на відстані не далі 25 м.

 

Rundkugel

Сферичні свинцеві кулі. На відміну від сталевих кульок BB, мають фактичний діаметр 4,4 мм і використовуються для стрільби з гладкоствольної багатозарядного пневматичної зброї, яке працює на енергії СО2, ці свинцеві кулі призначені для однозарядного і багатозарядного пневматичної зброї з нарізним стволом.

Куля виконується в двох варіантах — звичайна свинцева з додаванням графітової мастила і обміднений. Також вона проводиться у кількох діаметрах — від 4,30 до 4,55 мм — що дозволяє вибрати найбільш підходящу кулю під наявне у вас пневматична зброя, яким би воно не було. Маса кулі, заявлена виробником, становить 0,5 г, проте пробне зважування встановило, що середня вага кулі набагато більше — 0,55 р. Відстріл кулі калібру 4,50 мм на 10 м з рушниці BSA Ultra Multishot (16 Дж) показав купчастість в 10 мм. Проте вже на 25 м з цієї гвинтівки результати вийшли більш сумними -56 мм.

З гвинтівки Sportsman HV результат на 25 м вийшов ще більш жалюгідним — десять куль рівномірно покрили аркуш А4. Відстріл в балістичний пластилін на 25 м з гвинтівки Sportsman HV (швидкість на виході зі ствола 295 м/с) показав вузький рановий канал довжиною 86 мм. При цьому куля взагалі не деформувалася, віддрукувавши на собі тільки сліди нарізів ствола. Основний плюс при використанні такої кулі — можливість її застосування в багатозарядної пневматики з нарізним стволом, розрахованої на використання сферичних куль (наприклад, Crosman 2100).

Завдяки високій щільності і невеликого розміру, ця куля володіє достатньо високим пробивною дією і малою деформацією, але сферична форма не сприяє точній стрільбі на далекі відстані. Рекомендована дистанція стрільби — 10-15 м.

 

Baracuda Power

Універсальність кулі Baracuda вже давно була відзначена численними любителями пневматичної зброї, і цей боєприпас користується стійкою популярністю, незважаючи на досить високу ціну. Але бувають ситуації, коли потрібен точний дальній постріл, і тоді економія на боепріпа-сах навряд чи позначиться позитивно на результатах — це знає кожен. Важка точна куля для дальніх дистанцій, Baracuda має відмінну аеродинамічну форму, що дозволяє зберігати високу точність на дальніх дистанціях, а також характеризується непоганим пробивною дією.

Всі ці позитивні сторони дозволяють з успіхом використовувати цю кулю в таких дисциплінах, як Long Range (стрільба на великі дистанції),Field Target, для регулювання чисельності шкідників, а також для розважальної і тренувальної стрілянини в будь-якому вигляді.

Baracuda Power — це стара, перевірена часом куля зі спеціальним мідним покриттям,завдяки якому зменшується контакт стовбура зі свинцем, а також збільшується твердість кулі, що позитивно позначається на пробивном ефекті. Маса кулі, за заявою виробника,0,66 г, при вимірі десяти куль на електронних вагах ми отримали середню масу трохи більше — 0,68 р.

Відстріл цієї кулі з рушниці BSA Sportsman HV (26 Дж) на дистанції 25 м продемонстрував купчастість 17 мм єдиною групою, без відривів. Відстріл з тієї ж гвинтівки на 50 м дав результати вже 30 мм з десяти пострілів з одним відривом. Відстріл кулі Baracuda Power з рушниці BSA Ultra Multishot (16 Дж) дав такі результати: на 25 м — 17 мм, 50 м — близько 70 мм.

Результати відстрілу практично без відривів, особливо на високих швидкостях,говорять про відмінній якості виготовлення.

Стрілянина в блок балістичного пластиліну з дистанції 25 м з рушниці BSA Sportsman HV (швидкість на виході зі ствола 281 м/с) дала такий результат: прямий конусоподібний рановий канал близько 95 мм, куля без ознак деформації. Її однозначно можна рекомендувати для використання в пневматичні гвинтівки зі швидкістю від 300 м/с і вище, а також у пневматичну зброю магнум-класу для стрільби як на близькі, так і на далекі дистанції.

 

Baracuda Hunter

Можна сміливо стверджувати, що фірма H&N створила новий хіт на базі кулі Baracuda.

Нова куля має таку ж форму, як і попередниця, але відрізняється трохи меншою вагою і наявністю експансивної порожнини в головній частині. Маючи відмінні аеродинамічні характеристики, непоганий проникаючий ефект і контрольовану експансивність, вона дуже ефективна при регулюванні чисельності шкідників, таких як сіра ворона, сойка, щур т. д. на середніх і дальніх дистанціях.

Виробником заявлена маса кулі 0,68 г, але на практиці середня маса кулі виявилася 0,61 р. Відстріл цієї кулі з гвинтівки Sportsman HV (26 Дж) показав такі результати: на 25 м десять куль дали загальну купчастість 14 мм, з них шість вклалися в групу 8 мм. На 50 м група з десяти пострілів лягла в групу 21 мм, з них шість вклалися в групу 16 мм.

Стрілянина в балістичний пластилін з дистанції 25 м з гвинтівки Sportsman HV (швидкість на виході зі ствола склала 294 м/с) показала дуже широкий воронкоподібний рановий канал глибиною 49 мм з дуже великим вхідним отвором. Деформація кулі дуже сильна, куля буквально розкрилася, збільшившись в діаметрі до 7 мм. Експансивне дія —чудове.

Резюме: куля показала відмінну купчастість при стрілянині на дистанцію 50 м і може бути рекомендована всім власникам пневматичних гвинтівок з початковою швидкістю від 250 м/с і вище, які збираються боротися з таким видом шкідників і переносників інфекцій, як сіра ворона і щур, а також чудово підходить для спортивної і розважальної стрільби.

 

Terminator

Ще одна нова куля фірми H&N з підвищеною експансивністю, призначена, як і Baracuda Hunter, для боротьби з сільськогосподарськими шкідниками та переносниками небезпечних інфекцій. За своїм внешнимхарактеристикам вона нагадує стару добру Crow Magnum, однак має дещо меншу вагу, зменшену експансивну порожнину і подобу балістичного конуса всередині експансивної порожнини, який покликаний збільшити проникаюче дія кулі при збереженні її експансивності. Заявлена виробником маса кулі становить 0,47 р. Такий же результат ми отримали при обчисленні середнього значення маси з десяти куль, вибраних навмання і зважених на електронних вагах. Відстріл на купчастість з рушниці BSA Sportsman HV (26 Дж) на 25 м показав результат 52 мм. Стріляти з тієї ж гвинтівки на 50 м не вважали за потрібне, оскільки результат і так був очевидний. Відстріл цієї кулі з рушниці BSA Ultra Multishot показав такі результати: на 25 м вийшли дві групи загальною щільністю 23 мм, відстріл на 50 м показав купчастість 34 мм з п'яти куль, проте характерні відбитки на мішені показали, що практично всі кулі на цій дистанції прилітали боком. Відстріл в блок балістичного пластиліну з гвинтівки Sportsman HV (швидкість на виході зі ствола становила 332 м/с) показав неглибокий, близько 46 мм, але дуже широкий рановий канал зі зміщенням в сторону.

Куля дуже сильно деформувалася і фрагментировалась, утворивши дві нерівні частини. Також

був проведений відстріл цієї кулі з гвинтівки Ultra Multishot (швидкість на виході зі ствола становила 262 м/с), який дав практично ідентичний за розмірами, але більш прямий, рановий канал з сильною деформацією кулі без її руйнування.

Резюме: невелика маса і хороша експансивність дозволяють з успіхом використовувати цю кулю на гвинтівках, що повідомляють їй початкову швидкість до 250 м/с на відстані до 25 м, дозволяючи замінити собою кулю Crow Magnum на слабких гвинтівках, так як відомо, що для нормального експансивного ефекту Crow Magnum потрібна швидкість більше 250 м/с.

 

Crow Magnum

 Одна з найвідоміших і відмінно зарекомендували себе експансивних куль. Вона потрапила в цей тест для порівняння з попередніми двома новинками — Baracuda Hunter і Terminator. Середня по масі, експансивна куля добре показала себе на дистанціях до 25 м при стрільбі з пневматичних гвинтівок з початковими швидкостями від 250 м/с.

Відстріл на дистанції 25 м з рушниці BSA Sportsman HV (26 Дж) показав купчастість в 21 мм, на дистанції 50 м результат склав вже 46 мм. Відстріл на точність з рушниці BSA Ultra Multishot (16 Дж) показав наступні результати: 24 мм на дистанції 25 м і 41 мм на дистанції 50 м. Відстріл в блок балістичного пластиліну на дистанції 25 м з гвинтівки Sportsman HV (швидкість на виході зі ствола 315 м/с) показав результат у вигляді конусоподібного ранового каналу глибиною 50 мм, з широким, однак не настільки, як у кулі Baracuda Hunter, вхідним отвором.

Значна деформація: куля розкрилася,збільшившись в діаметрі до 6,5 мм

Ця куля підходить для боротьби з шкідниками сільського господарства, такими як ворони, і щурі, і рекомендується для використання в гвинтівках з початковими швидкостями від 300 м/с. На швидкостях нижче 220 м/с ця куля розкривається погано, тому на відносно слабких гвинтівках для досягнення експансивного ефекту я б радив використовувати кулю Terminator, про яку говорилося вище.

 

Silver Point

Важка куля з конічною головною частиною, призначена для стрільби на середні дистанції. Звичайно, з деяких гвинтівок ця куля може укладатися в хороші «купки» і на 50 м, але

основна стихія цієї кулі — висока пробивна дія на дистанціях до 25 м.

Маса кулі, заявлена виробником, становить 0,75 г, при вимірі десяти куль на електронних вагах ми отримали середню масу 0,74 м, що дуже близько до заявленої. Відстріл цієї кулі з рушниці BSA Sportsman HV (26 Дж) показав купчастість більше 120 мм на дистанції 25 м.

Відстріл на дистанцію 50 м, зі зрозумілої причини, проводити не стали. Однак хочу зауважити, що з деяких гвинтівок ця куля летить дуже навіть непогано, показуючи хорошу точність навіть невеликих дистанціях. Стрілянина в балістичний пластилін з 25 м з гвинтівки Sportsman HV (швидкість на виході зі ствола становила 282 м/с) дала результат у вигляді прямого ранового каналу глибиною 85 мм з сильним розширенням порожнини в районі вхідного отвору.

Деформація кулі незначна. Куля рекомендується для стрільби з пневматичних гвинтівок зі швидкостями не менше 250 м/с, а краще більше.

 

Rabbit Magnum II

Ця куля — далеко не новинка, але ми не змогли подолати спокуса випробувати її. Надважка куля Rabbit Magnum II має форму торпеди і призначена для стрільби на середні та дальні

дистанції з високим пробивним ефектом. Маса, за заявою виробника, повинна становити 1,02 г, завмер куль на вагах показав середній вага 0,99 р. Відстріл по мішенях на 25 м з рушниці BSA

Sportsman HV (26 Дж) показав результат в 46 мм. За спостереженнями багатьох стрільців, із-за специфічної форми ця куля досить купчасто летить тільки на надзвуковій швидкості, тобто вище 320 м/с; на більш низьких швидкостях точність її різко падає.

Ми пробували відстрілювати цю кулю через хронограф з рушниці BSA Sportsman HV, налаштованої на 26 Дж. На жаль, швидкість, яку ми отримали, склала всього 238 м/с(при тому, що гвинтівка вистрілювали 0,5-грамову кулю зі швидкістю 329 м/с), чого явно не вистачило для забезпечення високих результатів. Тому викладена нижче мішень відстрілу на 25 м з рушниці BSA Sportsman HV не показує всього потенціалу, закладеного в цій пулі.

Стрільба по балістичному пластиліну дала відмінні результати —постріл по пластилиновому блоку з гвинтівки Sportsman HV з дистанції 25 м (швидкість 238 м/с) привів до утворення довгого і вузького раневого каналу загальною глибиною 105 мм.

На глибині 60 мм куля пішла в бік приблизно на 10 мм і пройшла ще 45 мм, продемонструвавши відмінний пробивний ефект При цьому вона практично не де-формувалася, залишивши собі тільки сліди нарізів зі ствола гвинтівки. Можливо, надалі вдасться відстріляти цю кулю на інші дистанції з гвинтівок інших виробників, що відрізняються по потужності, і більш детально вивчити її можливості.

Тому ми не ставимо на ній точку і повернемося в наступних номерах.

Наостанок хочу зазначити, що з минулого року фірма H&N розміщує на банках з кулями нову,більш змістовну супровідну інформацію. Оновлена система позначень дозволяє полегшити вибір куль, оскільки всі необхідні характеристики боєприпасу стають зрозумілі кожному.

 

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner