Кошик
135 відгуків

Ельтігєн

+380 (68) 233-99-11

Самооборона з рушницею. Міфи і реалії

Самооборона з рушницею. Міфи і реалії

                                                Самооборона з рушницею. Міфи і реалії;

                     

Про гладкоствольном рушницю (або, по-простому, дробовик) існує безліч домислів. Їх поява — у величезній мірі заслуга голлівудських та інших подібних бойовиків. Дуже часто новачкові здається, що з рушниці досить зробити постріл «в ту сторону» — і заряд викосить півкімнати, адже у фільмах все так і працює...

Звідси й походження відомих інтернет-жартів — на зразок того, що при стрільби дробом або картеччю замість прицілу можна використовувати компас, і так далі. Давайте детально розберемо, наприклад, що таке самооборонна стрільба з гладкоствольних рушниць.

Дробовик — великий і жахливий

І перший з міфів, які б хотілося розглянути, стосується розмірів осипу дробу і картечі на різних дистанціях. Можна стріляти з рушниці, не цілячись? Чи Правда, що будь патрон з сегментарним зарядом прощає помилки прицілювання? Для цього експерименту достатньо встановити на стрільбищі кілька мішеней з різним віддаленням від стрілка — наприклад, від трьох до десяти метрів. Три метри — це мінімальна дистанція, на яку взагалі можна підпускати до себе супротивника. Скоротити її і збити вас з ніг або схопити вашу рушницю за дуло, відводячи його в бік, — це частки секунди. На семінарах по самообороні я проводжу наступний практичний тест, який багатьом відкриває очі. Один з учасників стоїть перед мішенню, тримаючи рушницю з патроном в патроннику і включеним запобіжником на рівні пояса. Все, що йому потрібно зробити, — це вкласти рушницю на плече, зняти його з запобіжника і зробити постріл. Другий учасник знаходиться за спиною у першого. За моїм сигналом перший учасник повинен зробити максимально швидкий і точний постріл у мішень, а другий — відбігти від першого в протилежну від мішені бік так далеко, як тільки зможе, і зупинитися, почувши постріл. Цей приклад наочно демонструє, що 3 м — це дистанція, яку можна з легкістю встигнути подолати до того, як стрілок вистрілить. А якщо стрілець забариться з запобіжником або вкладкою, то можна встигнути подолати і 5-7 м. Звідси простий висновок: навіть із зарядженою рушницею в руках вам все одно потрібно час, щоб зробити постріл, тому не підпускайте до себе нападника занадто близько. Що ж стосується дистанції 10 м в нашому експерименті — то це, напевно, гранична дистанція самооборони. Наприклад, ви побачили в кінці довгого коридору злочинця, який вторгся у ваш будинок. Якщо стріляти на більшу відстань, то згодом буде дуже складно пояснити, що вашому житті щось загрожувало.

Патрони для самооборони з рушницею: дріб, картеч, куля;

 

Перейдемо до експериментів;

Якщо вистрілити з дистанції 3 м навіть бесконтейнерной картеччю чи шротом і навіть з короткого стовбура (що дає максимально широку осип), то навряд чи ширина осипи на мішені вийде більше 3-5 див.

Це означає, що чим коротша дистанція, тим менше ширина осипи — а тому і цілитися слід більш ретельно. Ви здивуєтеся, але в стресовій ситуації промах по мішені навіть з такої дистанції — явище досить буденне. Відвідайте як-небудь змагання з практичної стрільби — і ви побачите, як навіть досвідчені і треновані стрілки промахуються з ближнім мішенях. І це все лише під змагальним адреналіном, коли їх життю нічого не загрожує і на них ніхто не нападає. Чим більше дистанція від стрільця до мішені, тим ширше стає осип. На середній дистанції — 5-7 м — ширина екрана складе 15-20 см. На дальній самооборонной в 10 м осип може покривати силуетну мішень — от тут вже справді прощаються деякі помилки прицілювання. Це, однак, не означає, що осип буде завбільшки з людину — цілитися все одно доведеться. При збільшенні довжини ствола і використанні дульных звужень параметри осипи можуть бути змінені. Вельми наочні результати практичного відстрілу дробових і картечних патронів були наведені у попередніх статтях циклу «Сага про стволах», опублікованих у № 1 і № 3 нашого журналу за поточний рік. Для того щоб краще розуміти межі можливостей своєї рушниці, обов'язково проведіть його тестовий відстріл з різними патронами і дульними звуженнями (а якщо до нього передбачені змінні стволи і з різними стовбурами). Це я настійно рекомендую зробити кожному власнику рушниці.

 

Пробивна здатність

Однією з причин, за якими для самооборони рекомендують використовувати саме дробовик, а не який-небудь інший вид вогнепальної зброї, є менша порівняно з нарізною зброєю пробивна здатність. Куля, випущена з карабіна, може пробити вашу двері, потім двері вашого сусіда, а потім і поранити його самого. Що стосується заряду, випущеного з гладкоствольної рушниці (особливо якщо це дріб) — то прийнято вважати, що він, швидше за все, зупиниться вже на першій перешкоді.

 

 

                

                                                                 Постріл дробом не зачепив «випадкового перехожого»

Для перевірки цієї думки ми встановили бутель з водою позаду 10-см плити з газобетону — популярного і недорогого будівельного матеріалу. Після чого здійснили кілька пострілів з різної зброї з дистанції 10 м. І якщо куля з АКМ передбачувано пробила плиту і розірвала бутель на шматки, то постріл з рушниці 12 - го калібру патроном з наважкою 28 р дробу № 6 нашкодив тільки газобетонної стіни, не завдавши бутлі ніяких пошкоджень. Не можна того ж сказати про пострілу 9-мм картеччю — вона прогнозовано пробила і плиту, і бутель. Постріл кулею з рушниці 12 - го калібру справив такий же ефект — у «випадкового свідка» не було б жодного шансу.

Плита потерпілий-ла, «людина» — немає Для наступного тесту ми підготували конструкцію з трьох вус ловных стін, кожна з яких була зібрана з двох листів гіпсокартону товщиною 12 мм Постріл дробом-«шісткою» з відстані 6 м прошив всі три стіни (тобто в загальній складності 72 мм гіпсокартону) навиліт. Зазначу, що регулярно проводжу такий тест на семінарах з самооборонной стрільбі з рушниці — і кожен раз дріб, в залежності від патрона, пробиває від трьох до шести листів гіпсокартону. Тому якщо у вас вдома такі стіни, то будьте обережні, адже навіть дріб може прошити кілька стін поспіль.

 

Куля і картеч проб'ють газобетон без особливих труднощів?

Експеримент виявився дуже корисним: ми з'ясували, що всередині приміщення зі стінами з газобетону, гіпсокартону і аналогів краще вибирати дробової патрон, який має меншу пробивну здатність. При цьому не слід думати, що уражаюча дія дробового патрона на коротких дистанціях нижче, ніж у кулі або картечі. Нагадаємо, що поранення тулуба з близької відстані летальны в 90% випадків, якщо використовувався рушниці 12-го калібру з сегментарним снарядом; в 50% випадків, якщо використовувалася гвинтівка; і в 10% — при використанні пістолета.

 

Швидкість стрільби: помпа проти напівавтомата

Таким міфом є менша швидкість стрільби помпової рушниці. Багато стрілки вибирають напівавтоматичні рушниці, бо вважають, що зможуть стріляти з них швидше. Але чи це так? Якщо взяти двох приблизно однакових стрільців, то вести прицільний вогонь вони зможуть з приблизно однаковою швидкістю. Так, технічно напівавтомат може стріляти швидше. Але не потрібно забувати ще й про віддачу, підкидання стовбура і очікуванні повернення прицільних пристосувань на мішень. Стріляти неприцельно можна дуже швидко, але коли стоїть завдання потрапляти, то швидкість зрівнюється. Для експерименту ми взяли помпова рушниця Remington 870 і самозарядна Hatsan Escort. Шість металевих тарілок на підставках були встановлені в ряд з проміжком 1 м між ними, швидкість стрільби вимірювалася стрілецькою таймером. Більш досвідчений стрілок, стріляючи з «помпи», показав час майже на 2 секунди швидше. Дуже часто на стрільбищі приходять новачки з рушницями, обвішаними цілою купою приємного для очей власника додаткового обладнання: від тактичних ременів і складаються прикладів з пістолетними рукоятками до лазерних цілевказівників включно. Мало того, що таке рушниця багато важить, так воно ще й незручно! Що стосується корисного тюнінгу самооборонного дробовика, то на основі свого досвіду можу сказати: однозначно корисним доповненням до зброї буде ліхтарик; бічний, що кріпиться на ствольну коробку, патронташ, а також збільшена кнопка запобіжника. Ліхтарик дозволить вам впевнено і безпечно використовувати вашу зброю 24 години в добу і в будь-якій обстановці, а не тільки вдень і на відкритій місцевості.

                     

 

Додано найнеобхідніше: ліхтар і бічній патронташ

Бічний патронташ з патронами означає, що у разі раптової загрози вам не доведеться в метушні шукати боєприпаси — вони виявляться у вас в руках одночасно з рушницею. А збільшена кнопка запобіжника дозволить привести рушницю в боєготовність значно простіше і швидше. Для популярних рушниць — таких, як Remington 870, — можна знайти дуже цікаві змінні комплекти з приклада і цівки (такі випускають, наприклад, фірми Magpul, Hogue та ін). Міняти класичний приклад на «пістолетний» тільки заради краси і тактичного виду не варто — так, він має свої переваги, але вони вже точно не потрібні починаючому стрілку. Співробітники силових структур воліють приклади з пістолетними рукоятками з тієї причини, що їм така конфігурація звичніше — оскільки їх службові карабіни укомплектовані такими ж. Також «пістолетні» приклади дають деяку перевагу при стрільбі з незручних положень. Однак цивільним стрільцям я рекомендую задуматися про заміну приклада не раніше, ніж вони відстріляють хоча б 250-500 патронів з базовим.

                  

 

Рушницю, тюнингованное за принципом «кашу маслом не зіпсуєш»

Щодо придбання прицілу коліматора теж варто подумати лише після декількох повноцінних тренувань — коли ви навчитеся впевнено стріляти і стабільно потрапляти в ціль, використовуючи стандартні прицільні пристосування. Коліматор зручніше для новачків і дуже хороший при стрільби кулею — однак віддачу 12-го калібру, особливо при інтенсивній стрільбі, здатний витримати далеко не кожен приціл цього типу. Не можу не згадати про патрони: не купуйте боєприпаси c великими навішеннями дробу, а особливо «магнуми» і «супермагнумы»! Дуже часто новачки вибирають саме такі патрони, помилково вважаючи, що вони забезпечать їм якісь переваги — і в результаті змушені терпіти їх дуже злий віддачу. Одне-єдине відвідування тиру з такими патронами і отримані синці можуть запросто відбити у вас бажання займатися стрільбою раз і назавжди.

 

Володіння зброєю не робить вас стрільцем

Яке б рушниця ви собі не набули, як би ви його не затюнинговали — обов'язково тренуйтеся його використовувати! Я знаю масу прикладів, коли рушниця після покупки жодного разу не виїжджали на стрільбищі, а лише припадало пилом в сейфі. Відвідайте стрільбищі хоча б один раз, щоб зрозуміти, що зброя — це інструмент, який потрібно освоїти. На початку своїх семінарів я даю новачкам просте завдання: вони повинні лише зарядити зброю і зробити кілька пострілів. Дуже часто неофіти роблять помилки ще на етапі заряджання, але зараз не про це. Коли новачок намагається зробити постріл, щосили натискаючи на спусковий гачок, але нічого не відбувається — то першим ділом він впадає в ступор. Потім починається гарячковий пошук проблеми — і лише потім приходить усвідомлення того, що рушниця просто не знята з запобіжника. У підсумку перший постріл затягується на п'ять або навіть десять секунд — а в критичній ситуації буде важлива кожна сота частка секунди. Вивчіть органи управління рушницею, тренуйтеся заряджати його і розряджати, усувати затримки і обов'язково відвідуйте тренування на стрільбищі. Тільки так ви зможете навчитися впевнено (а головне, безпечно) звертатися з вашим зброєю. З цього експерименту випливає, що навички стрілка первинні, а конструкція рушниці — вторинна. Можна стріляти швидко з «помпи», а можна — повільно напівавтомата. Цілком очевидно: для того, щоб стріляти швидше, потрібні тільки тренування. Про що обов'язково слід згадати: рушниці, що перезаряджаються мускульною силою стрільця (в даному випадку — помпові) — більш надійні і «всеїдні», ніж напівавтомати. Полуавтомату для перезаряджання необхідна досить висока енергетика віддачі/відводяться порохових газів, а з деякими типами патронів цього отримати не вдається. Проблеми звичайно виникають при використанні спеціальних боєприпасів: освітлювальних патронів, боєприпасів із зменшеної висоти, а також (і це найбільш частий випадок) — зі снарядами несмертельної дії (простіше кажучи — гумовими кулями й картеччю).

 

Гумові кулі/картеч

Про травматичних боєприпасах для рушниці також придумано чимало дивовижних історій. Учасники моїх семінарів зазвичай приходять, озброєні знаннями з Інтернету, а тому деякі вважають, що гумові снаряди взагалі неефективні. Потрібно розуміти, що характеристики патронів несмертельної дії дуже суттєво відрізняються від виробника до виробника — і навіть від партії до партії.

                   

                                                                       Дробовий осип на різних дистанціях

Практично на кожен семінар учасники приносять травматичні патрони, і ми їх тестуємо. Буває так, що боєприпас з гумовою кулею якого-небудь виробника не завдає бутлі з водою ніяких пошкоджень — і тут же його сусід по коробці з легкістю пробиває стінку бутлі, утворюючи фонтан бризок. Тому, якщо ви твердо вирішили, що травматичні патрони потрібні для ваших завдань і використовувати їх ви будете неодмінно, візьміть з коробки хоча б п'ять патронів і отстреляйте. Таким чином, ви побачите, на що вони здатні, і будете розуміти, достатня їх потужність для ваших конкретних завдань чи ні.

                

 

Кулю і картеч потрібно використовувати дуже акуратно — популярні будматеріали для них не перешкода

Ми ж провели тест травматичних патронів, відстрілявши їх по балістичному пластиліну з дистанції 5 м. Гумова картеч заглибилася в пластилін приблизно на 0,5 см, куля ввійшла глибше — на 1,5 см. Ясно, що говорити про якесь серйозне останавливающем дії тут не доводиться — в кращому випадку мета відбудеться великими синцями.

 

Продовження слід;

У цій статті ми спробували проаналізувати найбільш популярні міфи про гладкоствольних рушницях, а також розглянули деякі аспекти самооборони. Однак подібних вигадок ще предостатньо, так що нам є про що розповісти в наступних номерах журналу. В якості затравки згадаю, що ми перевіримо на практиці, вдається сховатися від пострілу з рушниці за кришкою обіднього столу і дверима автомобіля, чи здатний такий постріл зруйнувати навісний замок або вибити врізний, а також спробуємо з'ясувати, яке максимальне відстань ефективної стрільби з гладкоствольної рушниці кулями різних типів — і це ще не все.

                  

        "Гладкоствольну зброю краще підходить для самооборони в приміщенні"    

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner