Кошик
133 відгуків

Ельтігєн

+380 (68) 233-99-11

Чистка та обслуговування пневматики

Чистка та обслуговування пневматики

                  

 

Те, що зброю потрібно чистити — загальновідомо. І якщо з чисткою мисливської зброї все більш-менш зрозуміло, і практично кожен мисливець знає, навіщо, коли і, головне, як це робити, то в системі знань про догляд за пневматикою безліч білих плям. Одні вважають, що достатньо стерти ганчіркою пил — і готово, інші оточують себе набором рідин та інструментів, якому позаздрить серйозний збройний магазин; причому кожна з цих сторін дивиться на іншу з щирим подивом. Ми ж зараз спробуємо розставити точки над відповідними літерами і дати рекомендації, що, коли і як потрібно робити, а що робити взагалі не рекомендується. Текст і фото: Андрій Мартинов

Приладдя для чищення: чим користуємося, а чим — ні

Основа правильної та безпечної чищення — шомпол. Від його конструкції і якості виготовлення залежить не тільки ступінь чистоти стовбура. Поганим шомполом легко зашкодити або повністю зіпсувати дорогий і хороший стовбур. Шомпол може бути цілісним або складеним. Цілісний шомпол володіє міцністю і жорсткістю, він безпечний при чищенні, а недолік у нього лише один — з-за габаритів його не завжди візьмеш з собою. Але, оскільки пневматична зброя не вимагає чищення відразу ж після стрілянини, я вважаю цей момент не особливо значущим почиститися можна і вдома. Складовою шомпол більш зручний у перевезенні, проте необхідно враховувати, що нерівності на стиках окремих ланок можуть пошкодити ділянки нарізів у стволі під час чищення; до того ж, при подовжньому зусиллі такий шомпол «йде на злам» у місцях стиків. До того ж ніхто вам не дасть гарантії, що частини складеного шомпола не развинтятся під час чищення (від проворота нарізами) і не зашкодять канал ствола обнажившейся різьбленням.

Шомпола бувають в оплітці і без неї. Оплетка захищає канал ствола і нарізи від контакту з твердим металом шомпола. Якщо можете вибирати — неодмінно беріть шомпол в оплітці. Якщо ж шомпол в обплетенні по якийсь причині недоступний, то з наявних варіантів шомполов без обплетення бажано вибрати такий, який зроблений з більш м'якого, ніж сталь, матеріалу (наприклад, латуні) і гладко відполірована. Такий шомпол при акуратній чищення досить безпечний і не зашкодить нарізи. Ні в якому разі не можна користуватися металевими шомполами без обплетення — шанси пошкодити канал ствола таким шомполом дуже високі. Такі «вбивці стволів» зустрічаються в коробках з російської пневматикою «Байкал». Якщо вам дістався такий шомпол, використовуйте його на дачі для підв'язки помідорів. Отже, ідеальний шомпол — це цілісний і жорсткий металевий стрижень в м'якою і гладкою полімерної оплітці. Крім того, правильний шомпол має підшипник в рукоятці — тому стрижень шомпола обертається при проході нарізами.

Варіанти шомполов-протяжек: тонкий металевий трос до м'якої синтетичної обплетенні вітчизняного виробництва та імпортні тканинна протяжка з вбудованими в тканину латунними щітками

Фото 1. Сучасні аерозольні упаковки Ballistol ємністю 50, 200 та 400 ml

Просте правило — зброю потрібно чистити з казенної частини! Чистка з дульного зрізу може призвести до пошкодження фаски дульного зрізу і профілю нарізів в дульній частині ствола, а це кардинально погіршить точність гвинтівки. І якщо в пружинно-поршневих гвинтівках все просто — переламав стовбур і чисть себе з боку пульного входу, то у власників PCP-гвинтівок, а також ППП-гвинтівок з бічним важелем можуть бути проблеми — так просто шомполом в казенну частину гвинтівки без розбирання не залізеш. Але вихід є — використання шомпола-протяжки. Це м'який тканинний або синтетичний (капроновий) шнур з рукояткою і коннектором для установки вішера. Він менш зручний, ніж жорсткий класичний шомпол, і швидкість чистки у разі протяжки нижче, однак іноді це єдиний варіант якісно вичистити стовбур без ризику його пошкодження. До того ж шомпол-шнур надзвичайно компактний. З шомполами ми розібралися, тепер перейдемо до інших інструментів — різноманітним насадкам: ершикам і протиркам (їх також називають «вишерами»). Призначення йоржиків просте — вони механічно впливають на бруд і свинцеву плівку. Йоршики бувають синтетичними і металевими, жорсткість їх розрізняється. У разі металевих йоржиків слід користуватися тільки йоржиками з м'якого металу — наприклад, бронзи або латуні. Уникайте використання сталевих йоржиків, вони можуть завдати шкоди стовбура. Металеві йоржики з часом «лисіють» — у них стираються і випадають ворсинки, і вони приходять в непридатність, тому є сенс відразу придбати кілька штук про запас, благо терміну придатності вони не мають. Також власникам PCP-гвинтівок при покупці необхідно враховувати довжину йоржиків і вишеров — найчастіше казенна частина таких гвинтівок, якщо зняти магазин, не радує великою кількістю місця, і довгий йоржик туди просто не влізе. Купуйте йоржики достатньої довжини; якщо ж йоржик занадто довгий, то можна вкоротити його самостійно. Важливим аксесуаром, що допомагає правильно чистити зброю, є підставка для чищення. Тут особливих вимог немає, все залежить від гаманця і потреб стрілка — можна купити невелику складну підставку, а можна цілий чемодан, в якому, крім власне підставки, буде ще безліч відділень для зберігання ганчірочок, вишеров, флакончиків і баночок з маслом і т. д. Звичайно, можна чистити на коліні, але набагато простіше придбати таку підставку і робити це з комфортом. Повірте, воно того варто.

Власникам PCP-гвинтівок необхідно враховувати довжину казенної частини при знятому магазині: стандартний йоржик туди просто може не влізти. Як варіант — купувати короткий йоржик або вкорочувати стандартний самостійно З інструментами ми розібралися, перейдемо до розхідників. До популярним розхідників можна віднести патчі — по суті, тряпочних клаптики (від англ. patch — клаптик тканини, клаптик). Патчі бувають фабричні (такі продаються вже нарізаними до стандартних розмірів та упакованими в пакети) або саморобні. У саморобних є певні переваги — ви можете варіювати тип тканини (вибираючи між тонкою і товстою, жорсткою і м'якою, тощо), а також розмір самого патча, визначаючи, чи буде він проходити по стовбуру туго або більш-менш вільно. Намагайтеся використовувати патчі з тканини білого кольору — на ній краще помітна грязь. Патч нанизується на голку (або протягується в вушко) вішера і використовується для видалення бруду після роботи йоржиком. Без патчів якісно вичистити стовбур не вийде. Популярний приклад — нанесіть кілька смужок на ствол гвинтівки звичайним грифельным олівцем і спробуйте стерти це неподобство йоржиком. Марна трата часу, хіба що взимку зігрієтеся — зате патчем це стирається за один рух. Крім патчів, можна використовувати повстяні циліндрики від фірми VFG — вони досить зручні (фото 4). Циліндрики VFG дорожче звичайних тканинних патчів, зате ними можна вистрілити з рушниці замість кулі — для легкого і швидкого очищення не особливо брудної стовбура. Також ці циліндрики дуже корисні при частій зміні типу кулі на одній і тій же гвинтівки, але про це пізніше.

Рекламна брошура Klever Ballistol минулої епохи. Час і ціни давно помінялися, Ballistol — поки немає

 

Далі перейдемо до хімії. Відразу обмовлюся: весь асортимент хімікатів, якими користуються огнестрельщики, нам не потрібен. Однак дещо ми можемо застосувати у себе. Популярним засобом для якісної чистки пневматичної зброї є Klever Ballistol (фото 1). Це збройове мастило, розроблена на початку XX століття Фрідріхом Конюшиною для німецької армії, донині по сукупності характеристик є засобом № 1 в хіт-параді всіх чистячих засобів. При обслуговуванні пневматичної зброї Klever Ballistol може застосовуватися для: видалення бруду з каналу ствола, зняття освинцовки, змазування каналу ствола після чищення, змащування рухомих частин і механізмів зброї. Виробник рекомендує застосовувати цей засіб для догляду за дерев'яними частинами зброї, до того ж Ballistol безпечний і не шкодить шкірі людини при контакт. Klever Ballistol випускається в аерозольних упаковках різних об'ємів, а також у вигляді рідкого масла в пляшечках. На загальну думку, аерозольний Ballistol зручніше — його легко задувати в такі місця, куди з звичайним рідким маслом просто не залізти. Якщо ви до того ж власник гладкоствольної зброї, рекомендую придбати засіб shooter's Choice Shotgun and Choke Tube Cleaner (фото 2), розроблене спеціально для видалення нагару і — увага! — свинцевих відкладень в каналах стволів гладкоствольних рушниць. Крім ефективної чистки своєї рушниці, ви зможете застосовувати цей розчинник і для обслуговування пневматичних гвинтівок — це допоможе швидко позбутися від освинцовки в каналі ствола. Головне — після застосування агресивних засобів обов'язково потрібно протерти стовбур і всі елементи зброї, які були піддані чищенні розчинником, пенетрационным (проникаючим) маслом для нейтралізації агресивного середовища. Як пенетрационного масла зазвичай використовують Kano Kroil, але цілком годиться і вищезгаданий Klever Ballistol — особливо якщо він у вигляді аерозолю (Ballistol навіть має переваги, оскільки одночасно є і мастилом — в той час як Kano Kroil (фото 3) для змащення не годиться, оскільки при висиханні стає чимось на зразок липкою смоли, і після нейтралізації хімії його обов'язково потрібно змивати). Найкращим засобом для видалення рідких забруднень, залишків пенетрационных масел і надлишків мастила є аерозольний розчинник shooter's Choice Quick-Scrub III Cleaner/ Degreaser, який ще дуже хороший при промиванні важкодоступних деталей і вузлів без їх розбирання — наприклад, ударно-спускового механізму, а також може використовуватися для очищення використаних йоржиків. Для аналогічних завдань деякі стрілки використовують відповідні кошти з автомобільної хімії, але вони можуть пошкоджувати полімерні частини пневматичної зброї — в той час як shooter's Choice Quick-Scrub III в цьому сенсі абсолютно безпечний.

Фото 2. Shooter's Choice Shotgun and Choke Tube Cleaner — хороший варіант, якщо в господарстві є гладкоствольна та пневматичну зброю

Існують і більш вузькоспеціалізовані засоби для зняття освинцовки. Яскравий приклад — shooter's Choice Lead Remover (фото 7). Крім миючих властивостей, засіб цінне ще й тим, що входить в його склад секретна добавка МТ-10 перешкоджає подальшому нашаруванню свинцю в каналі ствола.

Фото 3. Kano Kroil можна використовувати для нейтралізації агресивної чистячої хімії після її застосування. Однак в якості мастила він не годиться

Також для чищення пневматичної зброї пропонуються спеціальні набори, що містять масла та розчинники для догляду за пневматикою. Для очищення PCP і СО2-зброї можна використовувати і гас. Він володіє високою плинністю і здатний глибоко проникати в пори металу, роз'їдаючи бруд. Однак звичайний гас містить в собі воду, тому перед застосуванням його необхідно піддати зневоднення — для цього в 1 літрі гасу розчиняють 2 столові ложки кухонної солі і дають відстоятися близько двох діб. Але гас, а також — особливо — бензин, не рекомендується застосовувати при чищенні пружинно-поршневої пневматики, оскільки під час пострілу може виникнути детонація парів, схожа з дизель-ефектом. Ефект детонації може бути настільки сильним, що здатний привести до деформації зброї і травмі стрілка.

Не варто застосовувати при чищенні пневматичної зброї і широко поширений склад WD-40, оскільки цей засіб вкрай негативно діє на ущільнювальні елементи, яких в пневматиці дуже багато. Також не потрібно застосовувати збройні розчинники, призначені для зняття порохового нагару і оміднення — вони нам ні до чого, адже порох в пневматиці не використовується, а кулі в більшості випадків цілком зроблені зі свинцю.

Перша шлюбна ніч, або Купив — почисти

Збройовий вазелін Klever Waffenfett Vaseline — не містить смол і агресивних домішок, тому підходить для змащування поршневої групи і ущільнювальних елементів пневматичної зброї, Airsoft-приводів, а також стволів і ущільнювальних елементів СО2-пістолетів

Після покупки будь-якої зброї і перед тим, як приступити до стрільби, необхідно провести розконсервацію — просто кажучи, зняти заводську мастило. Справа в тому, що виробник не знає, скільки часу пройде з моменту випуску зброї до моменту його продажу, а також не знає, в яких умовах це зброя буде транспортуватися і де йому належить зберігати до того моменту, коли воно потрапить у руки дбайливому стрілку. Тому на заводі щедро наносять консерваційну мастило куди треба і куди не треба. Завдання новоспеченого власника — прибрати цю мастило. Чому це важливо? Консервационная мастило в пружинно-поршневих гвинтівках, якщо її не прибрати, може викликати детонацію при пострілі — так званий ефект дизелирования. Це короткочасно підвищує потужність зброї — постріл, на радість простодушному власнику, супроводжується голосним звуком і димком із стовбура. Однак це дуже істотно знижує ресурс пневматичної зброї — висока температура під час пострілу може пропалити манжету і знизити пружність пружини, що призведе до втрати потужності вже через кілька пострілів. Також консервационная мастило може з часом загусати або і зовсім пересихати, пошкоджуючи гумові ущільнювачі, яких у пневматичну зброю предостатньо.

Повстяні циліндрики від компанії VFG можна використовувати як патчі, а також вистрілити ними для очищення стовбура в польових умовах. Однак ціна їх вище, ніж звичайних патчів

Отже, обов'язкова частина розконсервації пневматичної зброї полягає в тому, щоб м'якою ганчіркою ретельно зняти всю заводську мастило з поверхонь зброї, а також повністю видалити консерваційне масло зі стовбура (для цього через стовбур можна прогнати кілька патчів, змочених Klever Ballistol або shooter's Choice Quick-Scrub III Cleaner/ Degreaser (фото 5), а після них — кілька сухих патчів). Ознака чистого стовбура — патчі виходять без бруду. В якості індикатора можна використовувати гігієнічні палички — вони ідеально підходять по калібру; проштовхнувши таку паличку по стовбуру, можна оцінити ступінь забруднення слідами бруду на ваті. Оскільки пневматичні стовбури не хромуються (в цьому немає необхідності, так як немає шкідливого впливу порохового нагару і високої температури), нам необхідно захистити стовбур від корозії. Для цього після чищення (або після розконсервації) достатньо залишити в каналі ствола тонку масляну плівку. Іноді консервационная мастило може висихати і утворювати «коросту» на елементах і тим більше гумових ущільненнях — її необхідно акуратно зняти дерев'яною паличкою, простеживши, щоб ущільнювальні елементи не виявилися пошкоджені. Для пневматичної зброї з попередньою накачуванням (PCP) або для зброї, що працює на стиснутому вуглекислоті (СО2), цього достатньо. Для більш поширеного пружинно-поршневого пневматичної зброї є друга — необов'язкова, але рекомендована — частина. Вона полягає в тому, що пружинно-поршневу гвинтівку необхідно повністю розібрати і видалити мастило з поршневої групи, так як саме там найчастіше відбувається детонація (дизель-ефект) при пострілі. Якщо ви не маєте досвіду в складанні і розбиранні пружинно-поршневих гвинтівок, то цю процедуру краще всього довірити фахівцям в майстерні.

Фото 5. Shooter's Choice Quick Scrub III підходить для розконсервації зброї після покупки

Пам'ятайте, що самостійна розбирання може призвести до втрати гарантії. За статистикою, в гвинтівках європейських виробників, що відрізняються якістю продукції, використовується консервационная мастило високої якості, яка нанесена дбайливо і саме в тій кількості, в якому повинна бути — тому розконсервація таких виробів зазвичай проста і може обмежуватися тільки чищенням стовбура і зовнішніх елементів без повного розбирання. На темній стороні знаходяться китайські, турецькі і російські виробники. Консервационной мастила там кладуть багато і всюди, якість цієї мастила дуже сумнівне — тому якщо ви налаштовані на тривалий термін експлуатації такого виробу, обов'язково проведіть повну чистку зсередини і зовні з використанням ацетону або shooter's Choice Quick Scrub III, а також обов'язкову просушування всіх деталей і механізмів. Намагайтеся уникати контактів ацетону з деталями з гуми. Після очищення і просушування нанесіть нову, нормальну мастило туди, де вона повинна бути, і зберіть гвинтівку. Манжету бажано змащувати силіконовою змазкою без будь-яких присадок, і наносити цю мастило потрібно в дуже малій кількості — досить тонкою масляної плівки.

Чистимо

Головне питання в будь-якого власника пневматичної зброї — як зрозуміти, коли потрібно чистити? Відразу обмовимося, що вимоги до чищення вогнепальної та пневматичної зброї істотно відрізняються, як відрізняється і сам процес пострілу. Насамперед — пневматична зброя при пострілі не зазнає впливу таких тисків і температур, які мають місце в вогнепальну зброю. Також при пострілі з пневматичної зброї не виділяється велика кількість продуктів згоряння пороху, осідають в стовбурі, а сила тертя кулі об стінки каналу ствола в рази менше. Тому золоте правило «Постріляв — почисти» для пневматики не зовсім актуально, навіть якщо це високоточне спортивне пневматичну зброю — тому чистка пневматичної зброї легше і простіше. Але свої підводні камені все ж є.

У разі, якщо чищення з казенної частини незручна або неможлива в принципі, можна використовувати чистячий шнур. Шнур на фото має ділянки з жорсткою бронзової щіткою, працює як йоржик, а змочена миючим засобом тканина служить патчем

 

Фото 6. Shooter's Choice Lead Remover — агресивне засіб для видалення свинцю. Після застосування, його потрібно обов'язково нейтралізовувати

Універсальної відповіді на питання, через яку кількість пострілів слід приступати до чищення, немає. Кожен стовбур засвинцовывается по-різному — і одному може вистачити 300 пострілів, тоді як інший може «прожити» без чистки і 2000. Так, наприклад, швидко засвинцовываются стовбури могутніх пружинно-поршневих гвинтівок — а ось PCP-гвинтівки, навіть потужні, ведуть себе в цьому плані спокійніше. Неполіровані стовбури засвинцовываются швидше, ніж стовбури з полірованим каналом і т. д.

Зрозуміти, що стовбур пора чистити, дуже просто: при стрільбі з значно засвинцованного стовбура знижується загальна купчастість і починають з'являтися непередбачувані відриви; і чим частіше з'являються такі відриви, тим сильніше засвинцован стовбур. Справа в тому, що свинцевий пил і лусочки, злетіли з кулі і потрапили в стовбур, закочує в нарізи наступна куля, за нею — наступна, і так раз за разом. В результаті в нарізах виникають нашарування, які впливають на політ кожною проходить по ним кулі — і завжди по-різному для кожної наступної кулі.

Без патчів якісно вичистити канал ствола не вийде

Отже, власне чистка. Нанесіть засіб на внутрішню поверхню стовбура — це можна зробити або за допомогою патча, або задути засіб у стовбур у разі використання аерозолю. Слід зазначити, що якщо ви плануєте користуватися агресивними засобами для чищення, начебто shooter's Choice Shotgun and Choke Tube Cleaner або shooter's Choice Lead Remover (фото 6), то не варто спочатку користуватися нейтральними або лужними маслами, оскільки вони пом'якшують дію розчинника. Відразу нанесіть розчинник на внутрішню поверхню каналу ствола. Зачекайте від 10 хвилин до півгодини і починайте чищення з використанням жорсткого латунного або бронзового йоржика. Після 20-30 «фрикцій» йоржиком проженіть через стовбур кілька просочених розчинником патчів, щоб прибрати бруд. Якщо патчі вийшли чорними, з добре помітними крапковими слідами свинцю — ви на правильному шляху. Обполіскуємо йоржик і повторюємо процедуру, поки патчі не будуть виходить відносно чистими — вже без слідів свинцю. Після жорсткого металевого йоржика встановлюємо м'який синтетичний і повторюємо процедуру. Намагайтеся, щоб йоржик повністю виходив із стовбура — тим самим ви вичищаєте і тверді ворсинки, які залишилися там після жорсткого йоржика і прагнуть забитися в кути нарізів. Завершіть чищення, прогнавши через стовбур кілька патчів — спочатку з маслом, потім сухих. Вони повинні виходити чистими. Після чищення всередину каналу ствола наноситься дуже тонкий шар силіконового мастила або Ballistol для захисту від корозії. Два слова про латунні стовбури — вони зустрічаються в пневматичну зброю нечасто, але все таки зустрічаються. Яскравий представник — гвинтівка Benjamin Sheridan 397, а також деякі пневматичні газобалонні пістолети з нарізними стволами, розрахованими на застосування свинцевих куль. Латунні стовбури — більш ніжні, тому при їх чищенні потрібно дотримуватися велику обережність; також в цьому разі забороняється користуватися жорсткими металевими йоржиками — вони можуть пошкодити поверхню каналу ствола і конфігурацію нарізів. Взагалі кажучи, латунні стовбури дуже легко очищаються від освинцовки і без жорстких методів — досить м'якого синтетичного йоржика і патча, а в іншому методика така сама. Гладкі стовбури пневматичної зброї, що стріляє твердими мідними або сталевими кульками (в основному, це пістолети і гвинтівки на СО2) практично не потребують догляду — достатньо двічі в сезон прочистити стовбур патчем з маслом від пилу і бруду, після чого гарненько змастити стовбур. Йоршики застосовувати немає ніякої необхідності, оскільки освинцовки в таких стовбурах немає. Якщо пневматичну зброю неможливо чистити шомполом з казенника, скористайтесь м'якою протяжкою або, на худий кінець, зігнутої навпіл рибальської волосінню. Процедура чищення — та ж.

Зберігання

Фото 7. Засіб для консервації зброї shooter's Choice Rust Prevent захищає від корозії при тривалому зберіганні будь-яку зброю і пневматичну, і вогнепальну

Залишати пневматичну зброю на зберігання в міжсезоння (на зиму), або коли ви довго не користуєтеся, слід підготовленим. Якщо гвинтівка буде зберігатися на дачі або в приміщенні з підвищеною вологістю без опалення, то перед зберіганням рекомендується провести повну чистку ствола, після чого потрібно нанести нейтральне збройове мастило на всі поверхні зброї і в канал ствола. Єдине — не слід заливати масло в поршневу камеру, інакше згодом отримаємо потужний дизель-ефект. Якщо ж ваша гвинтівка живе в сухому і теплому збройовому сейфі разом з іншими рушницями, то для її зберігання досить протерти зброю від слідів пальців і покрити всі металеві частини тонкої плівкою збройового масла.

Існує і спеціальний засіб для консервації зброї — shooter's Choice Rust Prevent (фото 7). Воно не тільки утворює захисну плівку на металевих поверхнях, але й витісняє з-під неї вологу, що запобігає корозії. Це засіб безпечно для більшості дерев'яних, полімерних і пофарбованих поверхонь і працює навіть в умовах вологого солоного повітря — тобто на морському узбережжі.

Добрі поради — безкоштовно

Кілька порад з чищення та догляду під час експлуатації пневматичної зброї: — Змащуйте стовбури пневматичної СО2-зброї — особливо сталеві стовбури пістолетів російського виробництва. В балончиках, які використовуються в подібному зброю, крім власне вуглекислоти, що міститься ще і деяка кількість вологи, що потрапила туди в процесі виробництва. Наявність вологи можна визначити при перших пострілах, коли разом з кулею вилітає біле хмарина — це частинки води, змішані з вуглекислотою. Мастило потрібне для оберігання від контакту металу стовбура з водою і зменшення ризику виникнення корозії. Також після відстрілу приблизно п'яти балонів СО2 рекомендується злегка змастити горловину дозатора балона — для розм'якшення ущільнювальних елементів. — Зверніть увагу, що найбільші відкладення свинцю знаходяться на початку ствола — там, де куля відчуває максимальне прискорення і деформується нарізами. Також рясно брудняться свинцем напори в стовбурі (в тих гвинтівках, де такі напори є — Diana, Walther тощо), оскільки в них відбувається додатковий обтиск кулі перед її виходом зі стовбура. При чищенні приділіть цим місцям додаткову увагу. — Раз у 2000 пострілів робіть легку мастило ударно-спускового механізму і зчленувань важелів. Це стосується всіх типів пневматичної зброї. — Під час чищення пружинно-поршневих гвинтівок затикає канал перепуску в ствольної коробки гумовою пробкою або який-небудь інший заглушкою. Це вбереже гвинтівку від попадання в поршневий механізм масла і виникнення дизель-ефекту згодом.


Пневматична зброя на вуглекислоті (СО2) невимоглива до чищення. Головне — не забути по закінченні змастити стовбур, а також час від часу змащувати ущільнювальні елементи в горловині балона дозатора

 

— Хороший рада стрільцям

— засікти, при якому настреле ваша гвинтівка починає вимагати чищення (виникають непередбачувані відриви), і приступати до неї незадовго до настання контрольного значення. Так можна убезпечити себе від сюрпризів на змаганнях.

— Обов'язково потрібно чистити зброю при зміні виробника куль. Кулі різних виробників відрізняються за складом свинцю, а також мають різну щільність. Не можна просто так взяти і перейти з куль одного виробника на кулі іншого. Між переходами необхідно виконати чищення ствола — або, як мінімум, пропустити через стовбур патч для видалення основного сміття, після чого зробити 5-10 пострілів нової кулею, щоб вона залишила свої сліди в стовбурі.

— Часто відразу ж після чищення гвинтівки відбувається погіршення точності. Це короткочасний ефект

— купчастість бою відновиться вже через 10-15 пострілів. Пулі необхідно «підтягнути» свій свинцевий слід в вычищенном «в нуль» стовбурі, після чого вона починає летіти більш стабільно і передбачувано.

— Перевіряйте ступінь затягування гвинтів на потужних пружинно-поршневих гвинтівках кожні 50-70 пострілів.

— Намагайтеся не користуватися брудними кулями. Вони залишають багато сміття і бруду в стовбурі, сильно скорочуючи час між чистками. Якщо все ж ви придбали брудні кулі, рекомендується промити їх перед застосуванням. Для цього достатньо залити кулі уайт-спіритом, перемішати і дати постояти 15-20 хвилин, після чого злити брудну рідину, залити кулі гарячою водою із невеликою кількістю миючого засобу для посуду, знову перемішати і вилити воду. Потім кулі потрібно висипати на папір (підійде звичайна газета) і просушити феном. Якщо кулі просушити погано, вони можуть покритися окислами свинцю (наліт білого кольору), які дуже отруйні і шкідливі як для здоров'я, так і для стовбура.

                                     

 

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner