Які засоби або зброю для самооборони - краще?
Перед тим, як ініціювати придбання зброї для самооборони і зрозуміти з чим у наслідку Вам неминуче доведеться зіштовхнутися в Україні, прочитайте цю "СТАТТЮ"
З приводу вільного продажу зброї самооборони населенню завжди велися й будуть вестись неабиякі суперечки. Противники вільного продажу говорять, що доступність зброї підвищує рівень злочинності, а прихильники стверджують, що, навпаки, завжди буде сприяти її зниження, так як веде до зростання кількості людей, готових дати відсіч.
У цій статті хотілося б проаналізувати і порівняти основні дозволені в Україні види зброї самооборони: травматична зброя, шокер, газовий пістолет та газовий балончик. Розповісти про основних видах, що вражають чинники та особливості використання кожного виду зброї.
Право на придбання зброї самооборони в Україні мають громадяни, які досягли 18-річного віку та отримали ліцензію на придбання конкретного виду зброї.
Отже, яку зброю можуть мати громадяни України?
- вогнепальна гладкоствольна довгоствольна зброя, у тому числі з патронами травматичної дії
- вогнепальна бесствольное зброя вітчизняного виробництва з патронами травматичного, газового і світлозвукового дії
- газова зброя: газові пістолети і револьвери, у тому числі патрони до них, механічні розпилювачі, аерозольні та інші пристрої, споряджені сльозоточивими або дратівливими речовинами
- електрошокові пристрої і іскрові розрядники вітчизняного виробництва
Тепер по черзі і детальніше. Почнемо з найменш небезпечного для життя і здоров'я людини зброї і закінчимо більш потужними впливу видами зброї.
Газові балончики
Принципи роботи газового балончика
Газовий балончик дозволяє розпилювати в бік противника у вигляді аерозолі речовини, вражаючого характеру. Приводиться в дію натисканням ковпачка.
Вміст газового балончика складається з діючої речовини, розчинника і пропеленту. Ще в балоні можуть міститися активні добавки, які не є дратівливими речовинами, але сприяють прискоренню їх дії. Діюча речовина розчинена в розчиннику і являє собою рідкий склад.
Як газовий балончик діє на людину. Найбільш вразливі зони впливу
При застосуванні газового балончика необхідно постаратися потрапити в очі нападника. У цьому разі досягається ефект блефароспазму (мимовільного скорочення кругового м'яза ока, що призводить до стійкого спазматичного змикання повік), інші дії (респіраторне вплив у вигляді кашлю і збитого дихання і печіння шкіри) носять другорядний характер.
Всі сертифіковані і дозволені до продажу газові балончики мають допустиму концентрацію шкідливих речовин і не представляють небезпеки для життя і здоров'я людини. Як правило, викликане роздратування проходить через кілька десятків хвилин.
Види газових балончиків
Газові балончики ділять на дві категорії: по типу струменя і за типом вмісту.
За типом струменя вони поділяються на:
- аерозольні (широкоструйные з утворенням у повітрі аерозольного хмари)
- спрямовані конічні (змішаний тип, але струмінь вужча, ніж у аерозольних, більш спрямована)
- струменеві (вузька спрямований струмінь у кілька міліметрів, стійка до вітру)
- гелеві і пінні (вміст евакуюється у вигляді гелю або піни)
За типом вмісту газові балончики поділяються на:
- перцевий (містять розчин олеорезин капсикума – витяжку з натурального перцю)
- містять сльозогінний газ (штучні дратівливі речовини, такі як ортохлорбензолмолонодинитрил, дибензоксазепин, морфолид пеларгоновой кислоти, хлорацетофенон)
- сумішеві (що містять змішаний розчин натуральних та/або штучних дратівливих речовин)
Однією з характеристик газового балончика є концентрація діючої речовини (відношення маси цієї речовини до маси розчину). Чим вище концентрація, тим сильніша дія.
Для перцовых газових балонів важлива характеристика – пекучість сировини. Тому ефективність перцовых балонів потрібно оцінювати і по концентрації речовини і пекучості.
Є і ще одна характеристика вмісту газового балончика – маса рідкого складу по відношенню до маси всього вмісту. Чим більше цього складу, тим потужніше і насиченішим струмінь і більш щільне залиття особи противника.
Переваги газового балончика в порівнянні з іншими видами зброї самооборони
- не вимагається отримання ліцензії для використання
- простий у застосуванні
- низька ціна в порівнянні з іншою зброєю самооборони
- зручно носити з собою кожен день (можна носити навіть в кишені)
Мінуси використання газового балончика в порівнянні з іншими видами зброї самооборони
- ефект застосування газового балончика залежить від вашого спокою і раптовості застосування, супротивник не повинен встигнути підготуватися
- неможливість віддаленого використання даного виду зброї: відстань до агресора не повинно бути надто великим, оскільки необхідно вразити його очі
- не можна використовувати в замкнутому просторі, можна постраждати самому, з цієї ж причини акуратно використовувати при вітрі
- ефект використання носить короткостроковий характер, після застосування треба швидко покинути місце зіткнення з агресором
- часто погано діють на людей, що знаходяться в алкогольному та наркотичному сп'яніння, психічно хворих; таким чином, можна тільки посилити агресію останніх
- при мінусових температурах втрачає ефективність
- складно користуватися, якщо нападників кілька
Електрошокові пристрої
Принципи роботи електрошокера. Як перевірити, що він якісний
При зарядці в шокер накопичується енергія, яка при контакті дуги з шкірою перетворюється в змінну електричну напругу зі спеціально розрахованої частотою. За Гостом максимальна напруга не може перевищувати 90 кВ.
Хороший електрошок зобов'язаний підпалювати тонкий папір. Як перевірити: береться суха папір, підноситься заряджений електрошокер так, щоб розряд лежав на папері, і застосовується до паперу від 1 до 5 секунд. Від хорошого електрошокера папір повинна загорітися.
Як шокер діє на людину. Найбільш вразливі зони впливу
Скажемо відразу, приємного мало: діапазон від сильних больових відчуттів до шокового або непритомного стану. М'язи в зоні контакту скорочуються надзвичайно швидко, що призводить до блискавичного розкладання цукру крові, і м'язам стає нічим харчуватися. М'язи на якийсь час втрачають працездатність, імпульси блокують діяльність нервових волокон, по яких мозок керує даними м'язами. Уражений електричним струмом отримує тяжкий розлад кровообігу, дихання, обміну речовин.
Зазвичай тривалість дії після удару шокером, коли людина втрачає орієнтацію, рівновагу і отримує спазм м'язів і дихання, сягає від 5 до 10 хвилин. Найбільш сприйнятливі до електричного розряду лімфовузли, пахви і пахова область. Відповідно, найбільш уразливі верхня частина грудей, низ живота, спина і сідниці. При цьому електрошокер здатний пробити навіть кілька шарів одягу (дублянки, шуби).
За законом людина може застосовувати будь-яку зброю для самооборони, якщо щось загрожує його життю або здоров'ю. Проте, у всьому потрібно знати міру. Якщо Ви ввійдете в раж і доб'єте людини, то можна і потрапити під суд. Одинарний або подвійний розряд не вб'є людину, але ось двадцять можуть звалити і слона.
Види електрошокерів
По існуючому ГОСТу на електрошокери є три класу пристроїв, що випускаються в Росії: до першого класу відносяться пристрої з напругою 70-90 кВ і потужністю 2-3 Вт; до другого з напругою 45-70 кВ і потужністю 1-2 Вт; до третього з напругою U=20-45 кВ і потужністю 0,3-1 Вт. Клас електрошокера вказується в сертифікаті. Перший клас включає найбільш потужні, ефективні вироби. І саме він найбільш популярний в народі. Електрошокери класами нижче користуються меншою популярністю. Третій клас більше підійде як використання метальної зброї.
Електрошокери відрізняються за:
- по можливості дистанціюватися від агресора: є контактні (безпосередній контакт з супротивником), а є дистанційні (наявність стріляє картриджа, долетающего до 4,5 метрів)
- за зарядного пристрою: є на акумуляторах, а є на батарейках. На акумуляторах краще, так як володіють більшою віддачею енергії за одиницю часу. Акумулятори, що стоять у виробах, слід періодично (не рідше, ніж раз на місяць) підзаряджати 8-12 годин (перша зарядка після покупки – не менше 16 годин), інакше акумулятор з часом погіршують свої характеристики і може вийти з ладу. У батареї слід перевіряти її термін придатності. Враховуйте, що будь-які джерела харчування не люблять низькі температури і, опинившись на холоді, швидко втрачають заряд.
При придбанні електрошокера звертайте увагу: чи підлягає він ремонту, який має корпус (не крихкий пластик), дозволена законом потужність використання вказана для даного електрошокера.
Переваги шокера у порівнянні з іншими видами зброї самооборони
- електрошокер простий у застосуванні, особливого навчання не вимагається
- електрошоковий пристрій можна використовувати в замкнутому просторі (ліфт, автомобіль), при цьому неможливо отримати травму самому навіть при щільному контакті з супротивником, т. к. електророзряд йде по найкоротшому шляху між електродами
- електрошоковий пристрій більш щадне порівняно з деяким іншим зброєю: не завдає необоротних каліцтв, як, наприклад, вогнепальна зброя
- придбання, зберігання, носіння і застосування в цілях самооборони, електрошокових пристроїв дозволені законом без спеціального дозволу або ліцензії
Мінуси використання електрошокера у порівнянні з іншими видами зброї самооборони
- необхідність безпосереднього контакту з об'єктом для нанесення поразки, що може призвести до того, що ви взагалі не встигнете нічого застосувати; іноді захист перетворюється в рукопашний бій
- носять тимчасовий характер ураження противника, після застосування потрібно або покинути місце нападу, або міцно зв'язати нападника
- складно користуватися, якщо нападників кілька
- невдалий варіант для холодного часу року, т. к. джерела живлення не люблять низькі температури і, опинившись на холоді, швидко втрачають заряд.
Іскрові розрядники
Іскрові розрядники являють собою щось подібне електрошокер, але мають меншу потужність. Їх застосування має більше психологічний характер. Зупинятися докладно на них не будемо.
Газові пістолети і револьвери
Принципи роботи газових пістолетів і револьверів
Газовий пістолет – це короткоствольна ручне самозарядна зброя. Перезарядка в ньому (а також підготовка до наступного пострілу) відбувається за рахунок використання енергії порохових газів (принцип віддачі вільного затвора).
Такий вид зброї призначений для тимчасового ураження цілі при стрільбі газовими патронами. Також в них використовуються для стрільби звукові (холості) патрони і світлові сигнальні патрони (при наявності насадки – адаптера).
Газовий револьвер відрізняється від пістолета тим, що являє собою многозарядное неавтоматичне газову зброю з обертовим барабаном. Тут також передбачені шумові патрони сигнальні освітлювальні патрони.
Відмінність газової зброї від бойового полягає в тому, що з газового неможливо вистрілити справжніми патронами. Стовбури газової зброї випускаються тільки гладкими, тобто не мають нарізів.
Як газові пістолети і револьвери діють на людину
Газові пістолети і револьвери діють на людину, як і газові балончики, про яких було докладно написано раніше.
Види газових пістолетів і револьверів
Особливого поділу на види і підвиди у даного виду зброї немає. Серед найбільш відомих газових пістолетів – ІЖ різних модифікацій (РФ), Goliath (Німеччина), Me-38 (Німеччина), King Cobra (Німеччина).
Переваги газових пістолетів і револьверів у порівнянні з іншими видами зброї самооборони
- далекобійність газових пістолетів і револьверів до 3-х метрів, але все ж реальний зупиняючий ефект від застосування газовика досягається на відстані до 1 м
- діапазон робочих температур для газових пістолетів і револьверів ширше, ніж для балончиків, тому їх можна використовувати навіть при мінусі
- іноді дозволяють досягти психологічного ефекту, оскільки від пістолета можуть і кинутися навтьоки.
Мінуси використання газових пістолетів і револьверів у порівнянні з іншими видами зброї самооборони
- для використання газових пістолетів необхідно отримати ліцензію
- марно використовувати газовий пістолет в закритих приміщеннях; противник, звичайно, отримає свою порцію кашлю і болю в очах, але ви повністю розділіть її з ним
- застосовуючи зброю на відкритому просторі потрібно враховувати силу і напрям вітру, т. к. він може направити газову завісу назад на стріляючого
- газ слабо діє на алкоголіків і наркоманів, а саме вони здебільшого і є об'єктами застосування зброї самооборони.
Вогнепальна бесствольное травматичну зброю
Принципи роботи вогнепальної бесствольного травматичної зброї
Вогнепальна бесствольное травматична зброя – це нелетальная альтернатива вогнепальної короткоствольної зброї, простіше кажучи, – вогнепальною пістолетів і револьверів.
Даний вид зброї не має стовбурів і призначений для стрільби на невеликих дистанціях, що і потрібно від зброї самооборони. Бесствольное травматична зброя вражає ціль снарядом, що одержує спрямований рух за рахунок енергії порохового заряду.
Як вогнепальна бесствольное травматична зброя діє на людину
Головна відмінність між бесствольным травматичною і бойовою зброєю полягає в тому, що в завдання бесствольного зброї не входить нанесення біологічної мети поранень, не сумісних з життям. Але це абсолютно не означає, що даний факт не можливий, але ймовірність такого результату мінімізована. Травматичні патрони споряджаються кулями з м'якого матеріалу (гума, пластик), тому такі кулі не володіють високою проникаючою дією.
При попаданні куля викликає досить потужне шоковий відчуття, яке по ідеї не повинно дозволяти нападнику продовжувати агресивні дії. Калібр зброї дозволяє вивести нападника з ладу навіть при попаданні в не життєво важливі для організму частини тіла.
Види вогнепальної бесствольного травматичної зброї
Особливого поділу на види і підвиди у даного виду зброї немає, кожна марка, що володіє своїми унікальними особливостями. Серед найбільш відомих: Оса, Стражник, Safegom, Егіда, ТТ-Лідер, Наган-М, Вікінг, ММРТ.
Багато марки бесствольного травматичної зброї дозволяють стріляти газовими та світловими кулями.
Переваги вогнепальної бесствольного травматичної зброї в порівнянні з іншими видами зброї самооборони
- травматичне бесствольное зброя дозволяє зупинити агресора на відстані, т. к. зброя призначена для самооборони на відстані до 10 метрів
- можливе використання травматичної бесствольного зброї при мінусових температурах
- оборона можлива відразу від декількох агресорів
Мінуси використання вогнепальної бесствольного травматичної зброї в порівнянні з іншими видами зброї самооборони
- для використання травматичної бесствольного зброї необхідно оформити ліцензію
- необхідно пройти базовий курс по використанню вогнепальної травматичної бесствольного зброї
- потужний вражаючий ефект травматичної бесствольного зброї, тому дана зброя вимагає повного самоконтролю; завдані противнику травми можуть змінити статус власника зброї з захищається на нападника
- незважаючи на те, що травматична бесствольное зброю можна використовувати при мінусових температурах, щільна одяг все-таки значно знижує ефект удару кулі
Вогнепальна гладкоствольна довгоствольна зброя
Гладкоствольна зброя є найбільш потужним видом зброї самооборони.
Вражаюча міць і види вогнепальної гладкоствольної довгоствольної зброї
Следует иметь в виду, что выпущенные заряд дроби или пуля несут в себе очень высокую энергию. Выстрел дроби из ружья двенадцатого калибра спокойно срубит среднее деревце. Выстрел дробовиком дает эффект шока даже при частичном попадании заряда. Ружейная пуля на расстоянии 20 метров насквозь пробивает металлическую дверь дома, а также автомобильную дверь, багажник и заднее сиденье автомобиля. Пуля, которую выпустили с 20-25 метров из ружья 12-го калибра, напрочь сбивает дверные петли и дверной замок. Даже выстрел из дробовика травматическим патроном способен привести к смертельному исходу при попадании в туловище с трех метров, хотя данный вид патрона подразумевает только нанесение травм.
Современное гладкоствольное длинноствольное оружие можно разделить на следующие виды:
- одноствольное однозарядное
- двуствольное
- помповое
- магазинное
- полуавтоматическое
Для самообороны представляют интерес, прежде всего, помповые и полуавтоматические ружья.
Наиболее известные марки данного вида оружия: ружье двуствольное курковое ИЖ, многозарядное малогабаритное ружье ТОЗ, помповое ружье ТОЗ, полуавтоматическое ружье ТОЗ, полуавтоматическое ружье MP, помповое ружье MP, полуавтоматическое ружье Сайга, помповое ружье Remington , штурмовой дробовик Protecta (ЮАР).
Преимущества огнестрельного гладкоствольного оружия по сравнению с другими видами оружия самообороны
- только демонстрация гладкоствольного оружия может оказать серьезное психологическое воздействие на нападающих, что, в большинстве случаев, избавляет человека от фактического применения оружия; такого психологического эффекта не способен оказать никакой другой вид оружия самообороны
- возможность контролировать несколько агрессоров сразу
- можно использовать при минусовых температурах
Минусы использования огнестрельного гладкоствольного оружия по сравнению с другими видами оружия самообороны
- для использования необходимо оформить лицензию
- необходимо пройти базовый курс по использованию
- мощный поражающий эффект, поэтому данное оружие требует полного самоконтроля; нанесённые противнику травмы могут изменить статус владельца оружия с защищающегося на нападающего
- сложности при утере оружия: обязательно нужно будет идти писать заявление, при этом могут лишить лицензии; если кто-то будет задержан с вашим оружием, а заявление об утрате вы не подавали, то в этом случае вас могут привлечь к уголовной ответственности, как соучастника.
- Защита имущества и самооборона в УкраинеСамооборона и защита имущества в Украине: средства самозащиты и возможность использования оружия (пневматического пистолета) для защиты жилья. Превышение пределов необходимой обороны.Защита имущества и самооборона в Украине
- Огляд куль Haendler & NatermannДетальний опис пневматичних куль H&N, а так само коротка історія виникнення даного бренду.Огляд куль Haendler & Natermann